RevPAR, TRevPAR vai GOPPAR?
Viens no svarīgiem veiksmīgas uzņēmējdarbības faktoriem ir sistemātiska uzņēmuma darbības rādītāju kontrole. Šajā rakstā apskatīsim un salīdzināsim trīs galvenos darbības rādītājus, ko izmitināšanas uzņēmumi izmanto efektivitātes novērtēšanā: RevPAR, TRevPAR un GOPPAR.
RevPAR (Revenue Per Available Room) ir rādītājs, kas raksturo izmitināšanas ieņēmumus uz vienu pieejamo numuru. To aprēķina, kopējos izmitināšanas ieņēmumus dalot ar kopējo pieejamo numuru skaitu viesnīcā. Vai arī viesnīcas noslogojumu (procentos) reizinot ar ADR (numuru vidējo cenu).
RevPAR tiek plaši pielietots izmitināšanas nozarē. Piemēram, Hilton Worldwide Holdings, Inc. un Marriott International, Inc. to iekļauj publiski pieejamajos finanšu pārskatos kopā ar tādiem rādītājiem kā EPS (peļņa uz vienu akciju) un EBITDA (peļņa pirms procentiem, nodokļiem un amortizācijas). Taču RevPAR rādītājam ir viens trūkums – to aprēķina, ņemot vērā ieņēmumus tikai no pārdotajiem viesu numuriem. Netiek iekļauti ieņēmumi no citiem naktsmītnes pakalpojumiem, piemēram, ēdienu un dzērienu vai citu pakalpojumu pārdošanas. Lai arī tradicionāli naktsmītnēs lielāko ieņēmumu īpatsvaru sastāda tieši ieņēmumi no viesu numuru pārdošanas, RevPAR ne vienmēr ir objektīvs visa uzņēmuma darbības rādītājs.
TRevPAR (Total Revenue Per Available Room) rādītājs raksturo kopējos ieņēmumus uz vienu pieejamo numuru. To aprēķina kopējos ieņēmumus dalot ar kopējo pieejamo numuru skaitu viesnīcā.
Atšķirībā no RevPAR, TRevPAR atspoguļo visa uzņēmuma darbību un ir svarīgs viesnīcās, kurās bez izmitināšanas pakalpojumiem tiek plaši pārdoti arī citi pakalpojumi, piemēram, konferenču centra, restorāna un bāra, kā arī SPA pakalpojumi utt.
Taču gan RevPAR , gan TRevPAR ir ieņēmumu rādītāji, kuros netiek ņemtas vērā izmaksas. Lai arī izmaiņas ieņēmumos norāda uz uzņēmuma spēju palielināt pārdošanas apjomus, tirgus daļu un spēju attīstīties, uzņēmuma īpašniekus nereti daudz vairāk interesē uzņēmuma peļņa. Turklāt, arī ikdienā, izvērtējot potenciālā biznesa rentabilitāti, šie rādītāji var sniegt kļūdainu priekšstatu. Piemēram, salīdzinot divus grupu rezervāciju pieprasījumus ar vienādu RevPAR vai TRevPAR, bet dažādu numuru skaitu vai izmantotajiem viesnīcas papildpakalpojumiem, izmaksas var būt atšķirīgas, un attiecīgi arī katras grupu rezervācijas rentabilitāte.
Apzinoties šo abu rādītāju trūkumus, viesnīcas arvien vairāk izmanto rentabilitātes rādītāju GOPPAR (Gross Operating Profit Per Available Room) jeb operacionālās darbības peļņu uz vienu pieejamo numuru. To aprēķina operacionālo peļņu dalot ar kopējo pieejamo numuru skaitu viesnīcā.
- Operacionālās darbības faktoriem (viesnīcas kategorija, atrašanās vieta, pārvaldības veids, istabu skaits) ir nozīmīgas kopsakarības un augstāka korelācija ar RevPAR, nekā ar GOPPAR rādītāju;
- RevPAR ir nozīmīgas kopsakarības ar tādu uzņēmuma finanšu rādītāju kā TSR (kopējā akciju atdeve). Pretēji pieņēmumam, ka kopējo akciju atdevi parasti ietekmē uzņēmuma vērtība, ko savukārt ietekmē peļņas rādītāji (šajā gadījumā GOPPAR), šāds pētījuma rezultāts bija pārsteidzošs atklājums. Taču, ļoti ticams, ka finanšu tirgus dalībnieki un potenciālie investori vērtē uzņēmuma izaugsmes potenciālu, un ieņēmumi (RevPAR) to raksturo labāk nekā peļņa (GOPPAR).
- Diviem no makroekonomiskiem rādītājiem (iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju un bezdarba līmenis) ir nozīmīgas kopsakarības ar GOPPAR, savukārt kopējais iekšzemes kopprodukta rādītājs korelē ar RevPAR.
- RevPAR ir nozīmīgas kopsakarības jeb augsta korelācija ar GOPPAR